amit cukorbetegként is ehet

Mit ehet a cukorbeteg?

Cukorbetegként fontos tisztában lennünk azzal, miket ehetünk, hiszen a  helyesen összeállított cukorbeteg étrenddel csökkenteni lehet a magas vércukorszintet és a magas inzulinszintet. Ha az inzulinszint csökken, idővel az inzulinrezisztencia is mérséklődik, akár meg is szűnhet.

A cukorbeteg diéta kialakítására azonban nem jó módszer az olyan mértékben meghatározott pl. heti étrend, amely megszabja mi az az 5-6 fajta étel, amit enni kell. A cukorbeteg étrendet, nem kezelhetjük hasonlóan, mint egy fogyókúrás étrendet, amit ha 6 hétig követek, elérem a kívánt eredményt, és félre is tehetem.

Ha cukorbetegséggel nézünk szembe, akkor azzal egész életünkön át foglalkoznunk kell, legyen szó akár 1-es, akár 2-es típusú cukorbetegségről.

Jelenleg a 40 glikémiás terhelésű étrend az, amivel nemzetközi szinten a legjobb eredményeket sikerült elérni a vércukorszint csökkentésében. Az étrend lényege, hogy a táplálkozás átalakításával a szénhidrátbevitelt kb. 80-120g napi mennyiségre kell csökkentenünk, az elfogyasztott szénhidrátok glikémiás indexétől függően. Értelem szerűen a magasabb glikémiás indexű szénhidrátokból jóval kevesebb fogyasztható, mint az alacsony glikémiás indexűekből.

A glikémiás terhelés tulajdonképpen nem más mint egy adott szénhidrát tartalmú élelmiszer szénhidráttartalmának és glikémiás indexének szorzata. A glikémiás terhelés számolásakor tehát nem csak a szénhidrát mennyiségét, hanem annak glikémiás indexszel jelölt “minőségét” is figyelembe vesszük. A glikémiás terhelés számításakor a glikémiás indexet százalékként értelmezzük, tehát egy 50% glikémiás indexű, 40g szénhidrátot tartalmazó élelmiszer glikémiás terhelése: (50% x 40) = 20

Az étrend lényege, nem az, hogy a cukorbeteg ne ehessen szinte semmit, és éheznie kelljen. A szénhidrátfogyasztás csökkentése miatt kieső kalóriákat pótolhatjuk fehérjéket és zsírokat tartalmazó élelmiszerekkel. A zsírok bevitelének egy egészséges módja lehet például az omega zsírsavakban gazdag hidegen sajtolt olajok étrendbe építése.

Talán elsőre bonyolultnak tűnhet a glikémiás terhelés számolása, de ez az a módszer, amivel eredményes diétát alakíthatunk ki. A tapasztalatok azt mutatják, hogy meghatározott étrendet követni maximum 2 hónapig tudunk, utána egy életre megutáljuk azt a néhány ételfajtát, amit ez alatt az idő alatt ennünk kellett. A cukorbeteg diétát viszont úgy kell kialakítani, hogy az évek során folyamatosan folytatható legyen, hiszen bármilyen szép eredményt is értünk el a gyógyszercsökkentés útján, ha visszatérünk a helytelen táplálkozáshoz, újra a vércukorszint emelkedésével kell szembenéznünk. Azért, hogy ez ne így legyen, és mindenki saját szájíze szerint alakíthassa, változtathassa étrendjét, ajánlott a 40 glikémiás terhelésű étrend követése.

Az alábbi táblázatokban összegyűjtöttük azoknak a leggyakoribb élelmiszereknek a fogyasztható mennyiségeit, amiket cukorbetegként ehet. Ezek közül mindenki saját preferenciái alapján tudja összeállítani, mik azok az ételfajták, amiket enni szeretne. Természetesen ezektől a táblázatoktól el is térhetünk. A glikémiás terhelés kiszámolásával bármilyen szénhidrát fogyasztható, ha figyelembe vesszük az egy étkezésre ajánlott maximum szintjét.

Mit ehet a cukorbeteg táblázatokba foglalva:

Elfogyasztandó szénhidrátmennyiség
Reggeli: 10 GL (glikémiás terhelés)
Tízórai: 5GL (glikémiás terhelés)
Ebéd: 10 GL (glikémiás terhelés)
Uzsonna: 5 GL (glikémiás terhelés)
Vacsora: 10 GL (glikémiás terhelés)

A glikémiás terhelés fenti eloszlásán kívül a következőkre figyeljünk:

Reggelire, ebédre, vacsorára az előírt glikémiás terhelésű szénhidrátok mellé, mindig fogyasszunk bőségesen fehérjét (hús, tojás, hal, sajt, stb.).
A zsíroktól nem kell félni, hiszen a fehérjékhez hasonlóan vércukor emelkedést nem okoznak, de fogyasztásukat túlzásba ne vigyük.

Az esszenciális (nélkülözhetetlen) zsírsavak, Omega 9, Omega6, Omega3 különböző magok fogyasztásával megoldhatjuk. Pl: tökmag, dió, napraforgómag, lenmag, mandula, pisztácia, szezámmag, köles, mák, mogyoró.

A magvak glikémiás terhelése alacsony.

Mennyiség Glikémiás terhelés
Mogyoró 50g 1
Kesudió 50g 3
Dió 50g 1
Mandula 100g 1
Mák 50g 2
Tökmag 100g 1
Pisztácia 50g 1

Ha müzlit fogyasztana, a fenti magvakból állítsa össze, mert a szárított gyümölcs glikémiás terhelése magas. Ha édes müzlit enne, a tejbe tehet egy kis folyékony sztíviát, vagy xilitet.

Ha a tízóraira, vagy az uzsonnára friss gyümölcsöt fogyasztana, az alábbiakban találja a gyümölcsfajták 5 glikémiás terhelésű adagjait:

Málna 200g
Eper 200g
Meggy 200g
Grapefruit (1/2 darab) 200g
Körte 140g
Sárgadinnye 140g
Görögdinnye 140g
Szilva 120g
Őszibarack 110g
Sárgabarack 110g
Narancs 110g
Alma 110g
Kivi 100g
Ananász 75g
Szőlő 70g
Mangó 70g
Banán 50g

Tejtermékek 5 glikémiás terhelésű mennyiségei:

Tej 300ml
Joghurt 300ml
Kefir 320ml
Gyümölcsös joghurt 100ml
Tejföl 300ml
Túró 300g
Fagylalt 1gombóc, 40g
“Rizstej” 100ml
“Szójatej” 180ml

Kenyérféleségek, pékáruk 5 glikémiás terhelést okozó mennyisége:

Fehérkenyér, kifli, zsemle 15g
Teljes kiőrlésű rozskenyér 23g
Teljes kiőrlésű búzakenyér 17g

Ezen mennyiségek csak fél vékony szeletet jelentenek, az alacsony glikémiás terhelésű étrendben a pékáruk mennyiségét csökkenteni kell.

Ha nem tudja a kenyérfogyasztást ennyire lecsökkenteni, ajánlom a csökkentett szénhidráttartalmú pékárukat. Válassza például a csökkentett szénhidráttartalmú cipót (Aldi), vagy a Trend+ Fitt&Well kenyeret (Lidl) melyek szénhidráttartalma 6,4g, szemben a hagyományos kenyérfélék 40-45g-jával. Fehérjetartalmuk magas, 20% feletti, ezért ezekből akár 120g is fogyasztható 5 glikémiás terhelés mellett.

Ebédhez köretek 10 glikémiás terhelésű mennyisége:

A köreteknél a főtt sülyt adom meg, hiszen pl. a száraztészta főzés után 2,5-ször nehezebb lesz.

Rizs 70g
Durum tészta 90g
Főtt burgonya 90g
Sült burgonya 60g

A 10 glikémiás összterhelésű köretekhez mindig fogyasszunk bőségesen fehérjét!

Párolt és leveles zöldségekből készült köretek

Pároláshoz használt leggyakoribb zöldségek: kelbimbó, brokkoli, cukkini, karalábé, karfiol, padlizsán, patiszon, sárgarépa, zöldbab, zöldborsó.
Ezen zöldségekből 3-4 félét érdemes együtt párolni. A párolt zöldségköretek 120g -jának glikémiás terhelése 3-4.
Kerüljük a répát és a zöldborsót, mert e két zöldségnek a többivel azonos mennyiség esetén nagyobb a glikémiás terhelése.

Saláta köretek

Saláta köretekhez használt zöldségek: uborka, paradicsom, paprika, hagyma. Ezen köretek 120 g-jának glikémiás terhelése 2-3.

Leveles zöldségköretek

Leveles zöldségköretekhez használt zöldségek: Kelkáposzta, káposzta (vörös, fehér), jégsaláta, rukkola, madársaláta, bébispenót, Ezen salátákra reszelhetünk sárgarépát 120g leveles zöldségköret glikémiás terhelése 1-2.

Ha a leveles zöldségköretet, vagy salátaköretet leöntjük ecetes lével, melyet folyékony Steviával ízesítünk, glikémiás terhelését csökkenteni tudjuk.

Egyéb köretfajták:

Mennyiség Glikémiás terhelés
Konzerv, vagy főtt bab 120g 8
Konzerv vagy főtt lencse 120g 8
Főtt árpagyöngy 120g 8
Zöldborsó 120g 8

Laktató köret ötletek:

Párolt zöldségek 120g-ja mellé fogyaszthatunk 120g babot, vagy 120g lencsét, vagy 120g főtt árpagyöngyöt.

Ugyanígy 120g saláta, vagy 120g leveles zöldségköret mellé választhatunk 120g főtt babot, vagy 120g főtt lencsét, vagy 120 árpagyöngyöt, vagy 120 g zöldborsót.

Az így elkészített köret glikémiás terhelése 10.

Ezeknek a táblázatoknak a segítségével, ha rászán egy kis időt, egyedül, dietetikus nélkül is a vércukorszint csökkentésben sikeres, egyénre szabott étrendet állíthat össze magának.

Amennyiben gyógyszert szed, vagy inzulint kap a 40 glikémiás terhelésű diéta elkezdése előtt ne felejtsen el konzultálni kezelőorvosával. A biztonságos diétához idővel szükséges lesz a a gyógyszer és inzulin adag csökkentése. Azok a cukorbetegek, akik nem szednek gyógyszert és inzulint sem kapnak, azonnal megkezdhetik a 40 glikémiás terhelésű diétát.

A diétába ajánljuk beépíteni a DIABELL nevű cukorbetegek étrendjébe illeszkedő bio-árpa italport.

DIABELL-hez hozzáadott 10 alkotórész együtt olyan hatásos, hogy a visszajelzések szerint, napi rendszerességű fogyasztásával, minimális étrendi változtatások mellett az emberek többségének 3 hét elteltével csökkent a vércukorszintjük.

DIABELL megrendelése
Megrendeléshez kattintson ide.

A DIABELL-el egy teljes értékű étkezés kiváltható, így fogyasztása pluszkiadást sem jelent. Válassza reggelire, vagy vacsorára a tápanyagokban, antioxidánsokban gazdag, alacsony glikémiás terhelésű DIABELL-t, és induljon el a gyógyszer és inzulin csökkentésének útján. Egy adagja mindössze 390 Ft-ba kerül.

A 40 glikémiás terhelésű étrendről részletesebb információt e-mail-ben kérhető tudásanyagunkban olvashat, melyet az alábbi oldalon tud kérni:

https://cukorbeteg-etrend.hu/